Jedną z funkcji skóry jest – wymiana gazowa. To w ten sposób wiele szkodliwych, zbędnych substancji jest usuwanych z naszego organizmu. Oddychanie skórne nie jest wprawdzie główną formą oddychania u człowieka, ale jednak pełni bardzo istotną funkcję.
Dostarczenie tlenu skórze odbywa się w przeważającej części za pomocą krwi, dzięki splotom tętniczkowym w warstwie brodawkowej skóry właściwej. Z wiekiem ta wymiana gazowa słabnie, stąd też gorsze dotlenienie komórek skóry. Już w okolicach czterdziestego roku życia wchłanianie tlenu zmniejsza się aż o 50% !!!.
JAKIE SĄ TEGO KONSEKWENCJE?
Jeżeli skóra nie oddycha – pogarsza się jej stan. Staje się sucha, mało elastyczna, szara i w konsekwencji pojawiają się zmarszczki i bruzdy.
Tlen ma również istotny wpływ na zmniejszenie reaktywności gruczołów łojowych oraz redukcję kolonii bakterii beztlenowych Propionibacterium Acnes, co znacząco poprawia stan skóry tłustej i trądzikowej.
Nie tylko skóra twarzy potrzebuje tego dobroczynnego pierwiastka, bardzo spragniona tlenu jest również skóra głowy oraz włosy.
Każdą cebulkę włosa otacza gęsta sieć naczyń włosowatych, to dzięki nim włos otrzymuje tlen oraz niezbędne substancje odżywcze. Gdy aktywność naczyń krwionośnych wokół mieszka włosowego spada, co dzieje się z wiekiem oraz w następstwie stresu i innych czynników, włosy tracą blask i wypadają.
Tlen dostarczany pod ciśnieniem do skóry głowy odwraca ten negatywny proces.
Przyspiesza się metabolizm komórkowy oraz krążenie krwi, a co za tym idzie następuje szybszy wzrost włosów i zmniejszenie procesu wypadania. Po zabiegu wzrasta również aktywność komórek obojętnochłonnych które wspomagają mechanizm odpornościowy oraz przyspieszają proces gojenia przeczosów i stanów zapalnych. Poprzez zmniejszenie reaktywności gruczołów łojowych zmniejsza się przetłuszczanie „włosów”.